- Wywiaz z inwestorem i inwentaryzacja
Pierwszą i niezwykle istotną rzeczą przed rozpoczęciem projektowania ogrodu jest wywiad z inwestorem i ustalenie jego wytycznych, co do przyszłego wymarzonego zielonego zakątka oraz oczywiście wizyta na miejscu inwestycji. Ustalamy najważniejsze punkty, jakie miałyby znaleźć się w przyszłym ogrodzie, w tym ulubione gatunki roślin oraz styl jego kompozycji.
Następnie, wykonujemy inwentaryzację w terenie istniejących roślin oraz usytuowanych tam obiektów. Projektowanie ogrodów wiąże się z ustaleniem aktualnego przebiegu linii zabudowań na terenie opracowania oraz zróżnicowania terenu i określenie miejsca oraz gatunków występujących w projektowanym ogrodzie drzew i krzewów. Projektowanie i zakładanie ogrodów m. in w Warszawie oznacza dla nas indywidualne podejście do każdego inwestora i wykorzystanie istniejącego potencjału terenu, na jakim znajduje się działka.
- Koncepcyjne projekty ogrodów
Kolejnym, istotnym dla inwestora, etapem jest przedstawienie tzw. Projektu koncepcyjnego ogrodu. Jest to nasz pomysł na ogród przedstawiony w postaci rzutu z góry projektowanego ternu, gdzie pokazujemy ogólny zarys ogrodu, w tym przebieg sieci komunikacyjnej, podział na roślinność wysoką, niższa, grupy roślin kwitnących lub nie oraz gdzie znajdowałyby się ustalone we wcześniejszym wywiadzie z klientem główne punkty w ogrodzie, np. miejsce z altaną, elementem wodnym, miejsce gospodarcze, plac zabaw. Projektowanie ogrodów to proces etapowy, gdzie stopniowo projektant uszczegóławia wizje przyszłego wymarzonego miejsca wśród zieleni. W tym etapie nie dobieramy jeszcze dokładnie konkretnych gatunków roślin. Ewentualnie możemy wskazać „akcenty roślinne” np. soliter, lub akcent kolorystyczny w postaci drzewa o barwnych liściach.
- Wizualizacja
Projekt ogrodu zawiera również tzw wizualizacje, czyli widoki fragmentów opracowywanego terenu, na których inwestor może już zobaczyć swój przyszły ogród z konkretnie dobranymi przez architekta krajobrazu gatunkami roślin. Projektowanie przez nas ogrodów m. in. w Warszawie to wykonywanie doboru gatunkowy na podstawie wcześniejszych ustaleń z inwestorem oraz ostatecznie zatwierdzonego etapu koncepcyjnego ogrodu. Jest to bardzo ważny moment, bo klient widzi w postaci widoku, a nie jedynie rzutu z góry, jaki kształt przyjmie jego przyszły teren zieleni. Daje to już wyobrażenie jak będzie wyglądał ogród po wszystkich pracach realizacyjnych. Zakładanie ogrodów, czyli etap końcowy, powinien dać właśnie taki efekt charakteru ogrodu, jaki został przedstawiony na wizualizacji.
- Projekty wykonawcze
Projektowanie ogrodów to również kolejny etap projektu, jaki ostatecznie otrzymuje inwestor, czyli projekt wykonawczy. To na jego podstawie wykonawca może założyć ogród. Jest to zbiór rzutów z góry lub w zależności od potrzeb i złożoności projektu przekrojów, bądź rzutów z boku, wykonanych w skali, z naniesionymi wymiarami, odpowiednim opisem oraz listą zaprojektowanych gatunków roślin wraz z ich liczbą oraz wykazem użytych do realizacji materiałów, np. ilości kory, kostki granitowej betonowej itp. Wykonawca, aby mógł zrealizować projekt musi otrzymać taki projekt wykonawczy ze wszystkimi danymi, lokalizacją zaprojektowanych elementów żywych jak i elementów małej architektury z naniesionymi wymiarami, wówczas zakładanie ogrodu będzie mogło odbyć się zgodnie z ustalonymi punktami z inwestorem.
- Zalecenia pielęgnacyjne
Projektowanie i zakładanie ogrodów umożliwiło nam, poza wiedza nabytą w trakcie kierunkowych studiów w Warszawie, na poszerzenie przez doświadczenie wiedzy w zakresie pielęgnacji wykorzystanych w projektowaniu ogrodów roślin. Projektowanie i zakładanie ogrodów m. in. w Warszawie, to nie wszystko. Aby ogród cieszył Was o każdej porze roku swym urokiem i pięknem, musi być on odpowiednio pielęgnowany przez cały okres wegetacyjny roślin oraz odpowiednio zabezpieczany na czas zimy. Takie opracowanie pielęgnacyjne również może być elementem składowym projektu ogrodu.