Japońskie ogrody z założenia odwzorowują symbolicznie przyrodę. Chcemy przedstawić kilka wybranych (nie wszystkich) elementów, jakie składają się na kompozycje takiego ogrodu.
Elementy kamienne
- Kamień
- Kamienne latarnie
Jednym z bardziej znanych elementów kamiennych są kamienne latarnie. Wywodzą się one z czasów, kiedy to Japończycy tworzyli specjalne ogrody do ceremonii parzenia i picia herbaty. Latarnie kamienne były po prostu elementem naprowadzających spacerującego do tego konkretnego miejsca gdzie odbyć ma się ceremonia. Obecnie, latarnie takie pełnią jedynie funkcje ozdobną.
Myślę ze dobrze znanym elementem są też kamienne wierze- pagody. Stosowane są obecnie jedynie w większych ogrodach w tym stylu. Symbolizują one świątynię buddyjską.
- Baseny na wodę
Projektowanie ogrodów w stylu japońskim to etap, w jakim na pewno warto się pochylić nad możliwością zainwestowania w taki charakterystyczny element jak chozubachi - czyli kamienne pojemniki na wodę. Umieszczane w pobliżu miejsc kultu pozwalały na obmycie rąk i wypłukanie ust, a więc symbolicznym oczyszczeniem ciała i duszy.
- Ścieżki
Ścieżki mogą być z kamienia ciętego lub naturalnego, prowadzą do ważnych miejsc w ogrodzie. Projektowanie ogrodów to etap, w którym należy pamiętać ze ścieżki z kamienia nadają odpowiedni kształt kompozycjo ogrodu japońskiego.
Elementy wodne
- Stawy, strumienie, wodospady
Dawniej staw musiał być skierowany na południe od głównej budowli. Zawierały one wyspę z odpowiednią zaprojektowaną roślinnością. Do stawu prowadził strumień, którego kształt był bardzo ważny. Zakładanie ogrodów to moment, kiedy należy pamiętać żeby strumień był poprowadzony w sposób kręty, a w wewnętrznych zakolach powinna znajdować się bogata roślinność. Symbolizowało to szczęście domowników. Dawniej wykorzystywano naturalnie występujące strumienie, a woda przepływająca przez ogród oczyszczała dusze mieszkańców. Zakładanie ogrodów to prace, podczas których tworząc obecnie zazwyczaj sztuczne cieki wodne, należy oczywiście pamiętać o zachowaniu spadku dla wody. Kolejnym istotnym elementem i zarazem akcentem przy stawie jest wodospad. Płynący strumień, nadając mu odpowiedni bieg i w pewnym momencie spadek z kamieni (kiedyś taka ściana wodospadu zgodnie ze sztuką powinna składać się, z co najmniej 7 kamieni) może zakończyć się takim spadkiem wody wprost do stawu. Jest to niezwykle przykuwający wzrok akcent i zarazem dający miły dźwięk, mogący zagłuszać inne hałasy spoza ogrodu.
Rośliny
Każdy zapewne kojarzy ogrody japońskie z roślinami typu Rhododendron sp. (łac), czyli różanecznikami oraz azaliami. To jest oczywiście prawda. Ze względu na obfite i imponujące kwitnienie oraz możliwość ich formowania były i są wykorzystywane w takich ogrodach, jednak nie można zapomnieć również o wiśniach Prunus sp (Wiśnia pospolita - P. cerasus, wiśnia wczesna- P.Incisa, wiśnia różowa- P. subhirtella). Projektowanie ogrodów- a szczególnie etap doboru gatunkowego roślin do takiego stylowego ogrodu- jest bardzo ważny i proces ten powinien skutkować wykorzystaniem jak najodpowiedniejszych gatunków roślin, tu np. wiśnia jest niezwykle ważna i symbolizuje początek życia. Pamiętajmy również o sosnach, bukszpanach, magnoliach, ostrokrzewach i ligustrach i klonach.
Projektowanie ogrodów japońskich wiąże się z przemyśleniem kompozycji i rodzaju zastosowanych form drzew i krzewów. Drzewa mogą być formowane w kształt litery „S”, lub można zastosować korony krążkowe, ukośne lub wijące się. Kształtowanie krzewów powinno dawać efekt zrównoważenia i uzupełnienia całości kompozycji.
Projektowanie i zakładanie ogrodów w charakterze japońskim jest niezwykłe. O sztuce i elementach charakterystycznych dla ogrodu japońskiego można by długo opowiadać, mam jednak nadzieje, że chociaż odrobinę mogliśmy przybliżyć i zaciekawić Was tą niezwykłą sztuką.