Zioła możemy podzielić na kilka grup, w zależności od ich preferencji, wymagań, wzrostu i stopnia rozrastania się. Te wszystkie cechy należy brać pod uwagę przy planowaniu ogrodu ziołowego.
Sadzimy zioła w zależności od ich wymagań.
Jak każda roślina, tak i poszczególne zioło ma swoje wymagania. Najlepiej abyśmy sadzili zioła w grupach o zbliżonych wymaganiach. Jest to bardzo ważne przy projektowaniu i obsadzaniu ogrodu przydomowego.
Wiele roślin, które znamy pochodzi z rejonu śródziemnomorskiego. (m.in. lawenda lekarska, rozmaryn, tymianek, cząber, szałwia lekarska), a więc rosnące najlepiej w słońcu i ciepłu oraz lubiące lekkie, przepuszczalne, zwykle o obojętnym lub zasadowym odczynie pH (z dodatkiem wapnia).
Lawenda wąskolistna
Rozmaryn
Tymianek
Cząber
Szałwia lekarska
Wskazane zioła, sadźmy w swoim sąsiedztwie w ogrodzie, pamiętając o ciepłym, przepuszczalnym i stosunkowo suchym stanowisku. Miejsce dla lawendy, rozmarynu, tymianku, cząbru i szałwii lekarskiej powinno być na słońcu oraz w obszarze osłoniętym od wiatru.
Bardziej wymagająca i lubiąca żyźniejsze, wilgotniejsze i próchniczne gleby jest np. mięta pieprzowa, bazylia, melisa i pietruszka na natkę. Dla tych roślin musimy znaleźć właśnie takie stanowisko, lub odpowiednio przygotować podłoże (nawieźć nieco próchnicznej gleby, pamiętać o częstszym podlewaniu aby gleba nie była przesuszona)
Mięta pieprzowa
Natka pietruszki
Bazylia
Melisa
Przy zakładaniu ogrodu warto przypomnieć, że niektóre zioła wzajemnie się nie tolerują, i lepiej nie sadzić ich obok siebie np majeranek i bazylia.
Zioła mają różną wysokość, o czym warto przy planowaniu ogrodu ziołowego pamiętać, oraz że należy je sadzić tak aby sobie wzajemnie nie przeszkadzały.
Szałwia lekarska należy do tych gatunków, które osiągają dosyć znaczne wysokości. A więc należy uwzględnić fakt, przy projektowaniu ogrodu, że rośliny powinny być posadzone piętrowo, np. na granicy rabaty te niższe jak np. macierzanka, w środku- nieco wyższe jak np. lebiodka, cebulka siedmiolatka, bazylia, tymianek. Z tyłu/lub centrum rabaty najlepiej posadzić te najwyższe jak np. melisa, rozmaryn, szałwia lekarska.
Niektóre z nich mocno się rozrastają i są dość ekspansywne jak np. mięta pieprzowa. Należy takim roślinność zarezerwować stosunkowo więcej miejsca na rabacie niż dla tych delikatniejszych i drobniejszych.
Mięta pieprzowa – roślina silnie rozrastająca się aby mogła pozostać w 'ryzach' może być wsadzona do gruntu np. w dużej donicy bez dna, dzięki czemu rozłogi nie będą mogły zająć znacznych przestrzeni wokół.
W przypadku lubczyku ogrodowego, jeśli chcemy przygotować mu dobre miejsce i stanowisko w ogrodzie, należy wybrać część rabaty nasłonecznionej ale z żyzną, spulchnioną glebą oraz nie należy dopuścić do przesuszenia. Lubi on dosyć wilgotne stanowisko. Pochodzi z obecnych terenów Iranu i Afganistanu.
Lubczyk